Światłowody – właściwości włókien

Właściwości włókien

Podstawowym parametrem włókien optycznych jest ich tłumienność optyczna wyrażona w dB (decybel). Powstanie tłumienności jest wynikiem rozpraszania światła, strat falowodowych (niejednorodność włókna), mikrozgięć i makrozgięć oraz absorpcji np na jonach OH.

Wykres tłumienności szkła krzemowego (włókien wykonanych na bazie tego materiału)

Tłumienność optyczna włókien światłowodowych jest zazwyczaj definiowana dla dwóch długości fal (okien optycznych)

Dyspersja we włóknach światłowodowych.

W telekomunikacji światłowodowej dyspersją określa się proces, w którym sygnał niesiony przez wiązkę światła rozchodzącą się w ośrodku ulega degradacji. Degradacja ta występuje, ponieważ różne składowe fali (różniące się częstotliwościami) rozchodzą się z różnymi szybkościami.
W światłowodach występują:

  • dyspersja modowa,
  • materiałowa,
  • własna
  • polaryzacyjna.

 

Rodzaje dyspersji

dyspersja modowa – występuje w światłowodach wielomodowych i nazywana jest także dyspersją międzymodową. Impuls światła wiedziony przez światłowód jest superpozycją wielu modów, z których prawie każdy, na skutek różnych kątów odbicia od granicy rdzenia, ma do przebycia inną długość drogi między odbiornikiem a nadajnikiem. Dyspersja modowa światłowodów skokowych przekracza znacznie wszystkie pozostałe dyspersje. Dodatkowo z powodu dużego tłumienia jednostkowego tych włókien docierający sygnał ma wyraźnie inny kształt i mniejszą amplitudę. Zniekształcenie to rośnie wraz z długością światłowodu.

dyspersja chromatyczna – występuje zarówno we włóknach jednomodowych jak i wielomodowych. Ze względu na dużą większą wartość dyspersji modowej, dyspersja chromatyczna we włóknach wielomodowych jest praktycznie nie zauważalna. Ponieważ dyspersja modowa nie występuje we włóknach jednomodowych to uwidacznia się w nich właśnie dyspersja chromatyczna. Składają się na nią dwa zjawiska: dyspersja materiałowa i falowodowa.

Poszerzenie impulsu na skutek dyspersji w różnych światłowodach

MINIMALNY PROMIEŃ GIĘCIA WŁÓKIEN ŚWIATŁOWODOWYCH

Bardzo ważny parametr związany z prawidłową eksploatacją światłowodów, projektowaniem przełącznic, muf, magazynowaniem zapasów włókna. Dla standardowych włókien minimalny promień gięcia wynosi 35mm.

Dla nowego standardu G.657 Minimalny Promień Gięcia wynosi 35mm wynosi 7,5 – 15mm (różne wersje)

UWAGA: Proszę nie mylić min. prom. gięcia włókna z min. prom. gięcia kabla.